România: George Simion i-a chemat pe deputații săi din AUR să părăsească sala dacă nu sunt trădători. Aceștiau au început să plece din sală. Dacă niciun membru AUR nu trădează - Guvernul Veștea nu va putea fi învestit
(...) După scandalul iscat în jurul desemnării lui Veștea drept premier peste capul lui Bolojan, ședința Parlamentului a fost convocată azi noaptea (noaptea, ca hoții de pe vremea lui Plahotniuc:), după ora 21.30.
(...) PNL a anunțat că nu votează candidatura, astfel că unica soluție ar fi un vot PSD și extremiștii de la AUR. Ultimii au spus că nu votează Guvernul, dar au lăsat o portiță deschisă spunând că își doresc ca premierul desemnat să vină și la ei pentru a cere voturi, ceea ce Veștea... a și făcut.
(...) Acum George Simion vrea și umilirea președintelui Nicușor Dan, și îi cere public ~~să recunoască că nu e extremist~~ să revină asupra declarațiilor că nu este de acord cu un guvern votat de AUR sau din care să facă parte.
Toți sunt în așteptare.
(...) Emil Ceban: Această reformă va distruge sistemul medical, va duce la scumpiri în lanț a medicamentelor, spitalele nu vor face față. Avem riscuri foarte mari. Am studiat minuțios tot și azi am fundamentat și azi am dat aviz negativ. Lucrurile au viitor într-o economie dezvoltată. Sigur, ne dorim să avem cât mai multe impozite, pe care să le folosim în domeniul social. Dar Moldova azi nu e gata pentru așa ceva. Sistemul social azi e vulnerabil.
(...) Maia Sandu, la Bruxelles: Moldova este pregătită să deschidă negocierile de aderare pe toate capitolele
(...) Uniunea Europeană ar fi mai puternică cu Moldova, Ucraina și Regatul Unit
(...) Amenzile vor fi progresive în funcție de gravitatea abaterii: între 150-300 lei pentru depășirea timpului cu 30-60 minute, până la 900-1.500 lei pentru staționarea ilegală peste opt ore. Șoferii se plâng însă de lipsa locurilor de parcare și infrastructura precară. De la începutul anului, circa 21.000 de conducători auto au fost sancționați pentru parcare în locuri interzise.